شایع‌ترین نگرانی‌ها در مورد سلامتِ زنان

 به گفته یک پزشک متخصص، مسائل بهداشتی و سلامتی که زنان را تحت تاثیر قرار می دهند، اغلب ناشی از افزایش سن هستند. برخی از این مسائل شامل سرطان سینه، مسائل باروری و سلامت قلبی-عروقی زنان می‌شوند.

در این مطلب به نقل از سایت تخصصی "وومنزدی" فهرستی از  شایع ترین نگرانی های سلامت در میان زنان آورده شده که به شما کمک می‌کند از آن‌ها راحت‌تر پیشگیری کرده و مراقب سلامت خود باشید:

۱) سلامت قلبی-عروقی: طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا (CDC)، بیماری‌های قلبی-عروقی قاتل شماره یک زنان در جهان به شمار می‌رود و باعث کشته شدن سالانه یک سوم از زنان می‌شود که بخشی از آن می‌تواند به دلیل تشخیص‌های اشتباه باشد.

به هنگام تجربه سکته‌ قلبی معمولا سمت چپ بدن بی‌حس شده و قفسه سینه دچار تنگی می‌شود. به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) با این حال نشانه‌های سکته قلبی در زنان متفاوت است و به همین دلیل منجر به تشخیص‌های اشتباه می‌شود.  نشانه های سکته قلبی در زنان می تواند تهوع، درد فک و ناراحتی‌های جزیی باشد.

۲) مشکلات باروری: طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا  (CDC)، حدود ۱۰ درصد از زنان بین ۱۵ تا ۴۴ ساله مشکلاتی در زمینه باردار شدن یا ادامه بارداری دارند. برخی از دلایل اساسی مشکلات بارداری در زنان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و بیماری آندومتریوز است اما متاسفانه گاهی هیچ توضیحی در مورد مشکلات باروری در زنان وجود ندارد.

۳) سندرم متابولیک: سندرم متابولیک یک بیماری نیست، بلکه مجموعی از مشکلات سلامتی از جمله چاقی شکمی، دیس‌لیپیدمی یا چربی‌پریشی، عدم تحمل گلوکز و فشار خون بالا است. این مشکلات می‌توانند بعدها  به بیماری‌های جدی‌تری مانند بیماری های قلبی-عروقی و دیابت منجر شود.

۴) سلامت روان: مشکلات سلامت روان از جمله  اضطراب، افسردگی و بیماری دوقطبی بر زنان بیشتر از مردان تاثیر می‌گذارد. هم‌چنین با توجه به امکان ابتلا به افسردگی پس از زایمان و افسردگی مرتبط با قاعدگی، مشکلات سلامت روان در زنان می‌تواند تاحدودی رایج‌تر باشد.

۵) سرطان سینه: طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا  (CDC)، سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان زنان بدون توجه به سن و نژاد آن‌ها است. اگرچه عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند موجب سرطان سینه در زنان شود اما اصلی ترین آن، افزایش سن در زنان است.

با این وجود آزمایش‌هایی وجود دارد که جهش‌هایی را که می‌توانند منجر به سرطان سینه شوند،‌ تشخیص دهد. متخصصان توصیه می‌کنند زنان با شروع ۴۰ سالگی تست‌های ماموگرافی را آغاز کرده و پس از آن هر سال این تست‌ را ادامه دهند. در صورتی که سابقه ابتلا به سرطان سینه در زنان خانواده شما وجود داشته باشد، ممکن است پزشک انجام تست‌های ماموگرافی را برای شما زودتر از ۴۰ سالگی توصیه کند.

۶) بیماری‌های خودایمنی: انجمن بیماری‌های مربوط به خودایمنی آمریکا (AARDA) اعلام کرده که ۷۵ درصد از افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی را زنان تشکیل می‌دهند. این بیماری‌ها عمدتا ژنتیکی هستند و به صورت خوشه‌ای در خانواده‌ها رخ می‌دهند. این بدان معناست که ممکن است بیماری‌های خودایمنی در زنان یک خانواده رایج باشد، هر چند نوع این بیماری‌ها در زنان مختلف، مشابه نباشد. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به لوپوس، دیابت و آرتروز اشاره کرد.

انتهای پیام/ایسنا

همسر بهترین بازیکن انگلیس با حجاب اسلامی + عکس

تیم های فوتبال رم و لیورپول در دیدار برگشت مرحله نیمه نهایی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا به مصاف یکدیگر رفتند. لیورپولی ها که در بازی رفت با نتیجه 5 - 2 پیروز شده بودند در بازی شب گذشته با نتیجه 4 - 2 شکست خوردند اما توانستند راهی فینال شوند.

بازی دیشب  اما یک مهمان ویژه داشت و آن هم همسر محمد صلاح بهترین بازیکن فوتبال انگلیس آن هم با حجاب اسلامی در ورزشگاه المپیک رم بود.

نکته جالب دیگر هم حضور فرزند محمد صلاح با لباس گالاتاسرای باشگاه معروف ترکیه ای بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام /

تغییر مذهب «مگان مارکل» عروس جدید خانواده سلطنتی انگلیس

«مگان مارکل» عروس جدید خانواده سلطنتی انگلیس روز سه‌شنبه در یک مراسم محرمانه برای تغییر مذهب خود، غسل تعمید داده شد.


براساس این گزارش، اسقف اعظم کانتربری در یک مراسم ۴۵ دقیقه‌ای مارکل را در کلیسای سلطنتی غسل تعمید داد. شاهزاده هری، شاهزاده چارلز و دوشس کورنوال (عروس ملکه انگلیس) در این مراسم شرکت کردند اما پرنس ویلیام و ملکه در کلیسا حاضر نشدند.تغییر مذهب مارکل حالا دو ماه پیش از ازدواجش با شاهزاده هری، او را در جمع مسیحیان انجیلی قرار می‌دهد. این اقدام مارکل او را یک قدم به عنوان جدیدش یعنی عروس ملکه انگلیس نزدیک کرد. نگهبانان زیادی برای تامین امنیت مراسم محرمانه تعمید او به کار گرفته شدند؛ اما شخصیت‌های سلطنتی کمی در این مراسم شرکت کردند.مگان مرکل ۳۶ ساله پس از اینکه از «جاستین ولبی» ۶۲ ساله اسقف اعظم کانتربری رسم و رسوم کلیسا را آموخت، از او خواست مراسم تعمیدش را برگزار کند. او پس از تعمید بلافاصله تاییدیه گرفت یعنی می‌تواند با هری ۳۳ ساله در مراسم عشای ربانی شرکت کند.با اینکه لازم نبود مگان مرکل برای ازدواج با هری در کلیسا مذهبش را تغییر دهد، او در زمان نامزدی با شاهزاده هری اعلام کرد به احترام ملکه الیزابت -که رهبر کلیسای انگلیس است- به مسیحیت انجیلی تغییر مذهب می‌دهد. برخی می‌گویند شاهزاده ولز که قرار است رهبر بعدی کلیسا باشد باید در این مراسم شرکت می‌کرد.


مراسم روز سه‌شنبه به طور کامل اجرا شد و آب مقدس رود اردن از حوض تعمید اختصاصی خانواده سلطنتی روی سر مارکل ریخته شد.کلیسای سلطنتی در کاخ سنت جیمز نقش مهمی در زندگی شاهزاده هری و تاریخ خانواده سلطنتی دارد. این کلیسا همان مکانی است که جسد شاهزاده دیانا (مادر هری) یک هفته پیش از خاکسپاری‌اش در سال ۱۹۹۷ در آنجا قرار داده شد و چارلز اول پیش از اعدامش در سال ۱۶۴۹، هفت آیین مسیحی را دریافت کرد. شاهزاده جرج (برادرزاده هری) نیز در سال ۲۰۱۳ در همین کلیسا تعمید داده شد.مارکل در واقع از دوشس کمبریج که در کودکی تعمید داده شد ولی پس از نامزدی با شاهزاده ویلیام، تاییدیه خصوصی گرفت پیروی می‌کند. به نظر می‌رسد مادر و پدر مارکل برای شرکت در این مراسم از آمریکا به انگلیس سفر نکرده‌اند.مگان مارکل در سال ۱۹۸۱ در کالیفرنیا به دنیا آمد و با دو مذهب متفاوت بزرگ شد. دو مذهبه بودن در کالیفرنیا غیرطبیعی نیست. پدرش که مدیر نورپردازی بازنشسته هالیوود است پیرو کلیسای اسقفی (انشعاب اصلی کلیسای انجیلی در آمریکا) است در حالی که مادرش پیرو فرقه دیگری از پروتستان است.مارکل پس از جدایی والدینش، با اینکه کاتولیک نبود به یک دبیرستان کاتولیک در لس‌آنجلس رفت. همسر اول مارکل، یهودی بود اما او تغییر مذهب نداد. آنها در سال ۲۰۰۴ ملاقات و در سال ۲۰۱۱ ازدواج کردند؛ اما پس از ۲ سال طلاق گرفتند.

 

دیدار خبرنگار ژاپنی با 186 مادر شهید ایرانی

سال گذشته خانم یاماگیشى که ژاپنى است با هزینه B.B.C فارسى به ایران آمد و در ایران با ١٨۶ مادر شهید دیدار و مصاحبه کرد.


خانم یاماگیشى وقتى به ژاپن برگشت از ناکامى سفر خود سخن گفت. و گفت: من در این سفر به دنبال مادران شهداى ناراضى در جنگ عراق و ایران بودم پروژه‌اى را که B.B.C فارسى برایش تعریف کرده بود، همین بود: “مادران شهداى ناراضى”

او وقتی به ژاپن برگشت اهداف و مأموریت خود را با یک مصاحبه لو داد و در ادامه گفت: در بین این همه مادرانى که یک تا چند فرزند خود را در جنگ از دست داده بودند، حتى یک مادر شهید ناراضى پیدا نکردم این پژوهشگر ژاپنى زمانى تحت تأثیر مادران شهداى ایرانى قرار گرفت که در تهران به دیدار یک مادرشهید ژاپنى خانم یونیکو یامامورا رفت.

خانم یاماگیشى گفت: در ایران حتى تنها مادر شهید ژاپنى جنگ عراق با ایران هم افتخار مى‌کرد که فرزندش در راه اطاعت از ولایت فقیه راه حق را برگزیده و شهید شده است.


این بار مادران شهد ا به سردمداران و انقلابیون قدیمی خسته که هر روز بذر ناامیدی در ملت میک ارند آموختند که نباید در مقابل دشمن قد خم کرد و همواره اگر گله ای دارند در مقابل بیگانه کلامی نگویند تا آنان را شادمان کند.

 

انتهای پیام/ ر

حدیث روز

 

 

 

 آرشیو

معرفی کتاب


"دختر شینا"

 

ادامه مطلب