خراسان شمالی ؛ از کرمانج تا ترکمن

سال‌ها پیش پهناورترین استان کشور خراسان بزرگ بود. اما در سال ۱۳۸۳ بعد از تصویب هیئت دولت این استان به سه استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی تبدیل شد و استان خراسان شمالی به مرکزیت بجنورد و با ۸ شهرستان تابعه به پانزدهمین استان کشور از نظر مساحت تبدیل شد. جمعیت فعلی استان خراسان شمالی چیزی در حدود ۸۱۵ هزار نفر است

وضعیت جغرافیایی خراسان شمالی

استان خراسان شمالی از سمت شمال هم مرز با کشور ترکمنستان است و از سمت شرق و جنوب به خراسان رضوی محدود است. همچنین در قسمت جنوب غربی این استان، سمنان قرار دارد و در قسمت غربی نیز با استان سرسبز گلستان هم مرز است.

تنوع قومی فراوانی نیز در این استان کشورمان دیده می‌شود به گونه‌ای که در آن اقوام تات زبان، کردهای کرمانج و ترکمن‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند.

لباس زنان کرمانج‌ خراسان شمالی

لباس بانوان کرمانجی یکی از خوش رنگ و لعاب‌ترین لباس‌های محلی ایرانی است و به صورت کلی از ۵ قسمت تشکیل شده است:

۱٫ یاشار

همان روسری است که از پارچه‌ای به جنس حریر تهیه می‌شود از نظر پوشش سر این پارچه کاملا سر و صورت زنان را به جز چشمان آن‌ها می‌پوشاند.

۲٫ سربند

این سربند در واقع همان دستمال یزدی است که برای محکم‌تر شدن یاشار بر روی آن بسته می‌شود. این سربند معمولا به رنگ مشکی و قرمز است.

۳٫ کراس

کراس در واقع نوعی پیراهن است و یقه ندارد. همچنین قسمت پایین این پیراهن نیز همراه با چین طراحی شده است.

۴٫ شیلوار

شیلوار دامن مخملی است که در لباس دخترهای کرمانج رنگ آن نارنجی و زرد است و در لباس زنان کرمانج بیشتر به رنگ قرمز دیده می‌شود. این دامن در عین حال که پرچین است، خوش حالت نیز می‌باشد.

اندازه شیلوار معمولا تا زیر زانو است ولی در بعضی از ایل‌های کرمانج بلند بوده و تا بالاتر از مچ پا نیز می‌رسد.

۵٫ شلیته

شلیته نیز مانند شیلوار دامنی مخملی است که با نخ‌های به رنگ‌ مختلف حاشیه‌دوزی می‌شود.

جلیقه

این جلیقه نیز مانند سایر لباس‌های بانوان کرمانج استان خراسان شمالی از جنس مخمل می‌باشد. در گذشته پس انداز خانم‌های کرمانجی را با استفاده از سکه‌های قدیمی به آن می‌دوختند.

 گار

گار گوشواره بلندی است که به دو طرف عرقچین بسته می‌شد و بر روی آن‌ها یاشار و سربند بسته می‌شد.

 کله

کله نیز پارچه‌ای مخملی است که بر روی کراس پوشیده می‌شود.

لباس محلی زنان ترکمن خراسان شمالی

چاوک

از لحاظ ظاهر چاوک شبیه مانتوهای امروزی است و پارچه آن ابریشمی است و رنگ آن قرمز است و آستر زیر پارچه نیز در حاشیه‌ها و سرآستین سوزن‌دوزی دارد.

کولته

این لباس شبیه کت است و مانند شنل بر روی شانه‌ها انداخته می‌شود

چلپی

این لباس در مراسم عروسی و برای عروس استفاده می‌شود. می‌توان آن را زیباترین لباس زنانه ترکمنی دانست. جنس این پارچه ابریشم می‌باشد و در طراحی آن تنوع زیادی وجود دارد.

یلک

این پوشش بر سر زنان انداخته می‌شود و برای تزئین کردن آن از زیرورآلات و سکه استفاده می‌شود. جنس پارچه یلک معمولا از جنس ابریشم است.

اگر شما نیز از اهالی خونگرم استان خراسان شمالی هستید، به ما در کامل‌تر کردن این مقاله کمک کنید و نظرات خود و اطلاعات خود راجع به پوشاک زنان خراسان شمالی را در قسمت نظرات با ما و همراهان خوب بانک روسری در میان بگذارید.

پدال چرخ خیاطی زنان سرپرست خانوار بر دور صنعتی کردن پوشاک

 زهرا رضایی، بانوی کارآفرین خراسان شمالی پس از پایان تحصیلات 12 ساله و اخذ دیپلم در رشته ریاضی فیزیک، شوق اشتغالزایی در رشته خیاطی " رشته مورد علاقه شخصی اش" را بر ادامه تحصیل در دانشگاه و شاید کاری پشت میز نشینی در آینده را ترجیح داد و با گذراندن دوه های آموزشی در این رشته، کارگاه دوزندگی چادرهای مسافرتی و حتی پیراهن مردانه را در سال 88 در شهر بجنورد راه انداخت.

او که برای چرخیدن چرخ این کارگاه به نیروی زیاد و ماهر نیاز داشت به سراغ مددجویان کمیته امداد و بهزیستی استان رفت و در گفتگو با مدیران این ادارات، توانست نظر جمعی از بانوان سرپرست و بدسرپرست خانوار را جلب کند و با برگزاری دوره های آموزشی برای آنان، آنها را به دوزندگی در این کارگاه آماده کند.

او که از همان ابتدا بنای این اشتغالزایی را بر توسعه کار سوار کرده بود، با وجود دست و پنجه نرم کردن با تمام مشکلات پیش روی تولید از جمله تورم، نوسانات قیمت در تهیه مواد اولیه، افزایش هزینه های تولید در سال گذشته، تصمیم گرفت که برای جان بخشی و رونق بخشی هر چه بیشتر به تولید پوشاک در استان، صنعتی کردن این خوشه تولیدی و حتی ورود به بازارهای صادراتی برای عرضه محصول با کیفیت ایرانی، یک شرکت تامین نیاز پوشاک در استان را کلید بزند.

این بانوی کارآفرین در گفتگو با کارگاه های تولید پوشاک در استان و ارائه این طرح خود به آنان توانست نظر آنها را برای کاهش هزینه های تولید، ارائه محصولاتی با کیفیت به بازارهای داخلی و خارجی جلب کند و با دعوت از آن به پای این کار، شرکت تامین نیاز پوشاک استان را به ثبت برساند که در گام اول 9 کارگاه با خیاطی اشان سهامدار این شرکت شدند و پس از آن، 15 شرکت دیگر نیز درخواست عضویت و سهامداری در این شرکت را ارائه دادند.

این شرکت که از امسال به طور رسمی فعالیت خود را آغاز می کند، البته برای چرخیدن چرخ خط تولیدش استاندار و ادارات ذی ربط را به میدان طلبیده که در سال رونق بخشی به تولید ملی، آنان سهم خود را با ارائه حمایت های تسهیلاتی اشان ( آنهم تسهیلات ارزان قیمت و حتی بلاعوض ) همچنین راهنمایی اشان به این چرخه تولید بپردازند تا این کارگاه ها در سایه این شرکت، صنعتی شوند و به گود رقابت با تولیدکنندگان رقیب داخلی و خارجی وارد شوند.

در این مصاحبه، در روز جهانی کار و کارگر پای صحبت های بانو زهرا رضایی، این بانوی کارآفرین که در سال های 88 جوان برتر در تهیه پوشاک و چادر مسافرتی و در سال 89 نیز به عنوان کارآفرین برتر کشور همچنین جزو نام آوران و نان آوران استان انتخاب شد، می نشینیم و از زبان او چگونگی آغاز فعالیت خود در این رشته شغلی و انگیزه او از صنعتی کردن خط تولید پوشاک در استان را بخوانیم.

 

 چرا ادامه تحصیل ندادید و خیاطی را انتخاب کردید؟

در دوره دبیرستان رشته تحصیلی ام ریاضی فیزیک بود اما به خیاطی علاقه داشتم ، پس از دوره دبیرستان، دوره آموزش خیاطی را پشت سر گذراندم  چون هیچ علاقه ای به کارهای پشت میز نشینی نداشتم و توانایی تولید و اشتغالزایی را در خود می دیدم.

من از سال 80، دوزندگی را به صورت شخصی دوزی آغاز کردم اما این شخصی دوزی، من را راضی نمی کرد بنابراین تصمیم گرفتم با عده ای از دوستان که در آن دروه های آموزش خیاطی با هم آشنا شده بودم، دعوت به همکاری کنم که عده ای از آنها پذیرفتند.

 

کارگاه دوخت چادرهای مسافرتی و پیراهن مردانه را از چه سالی فعال کردید؟

ابتدا، کار را به صورت آزمایشی در سال های 85 و 86 آغاز کردم و در سال 87 هم این کارگاه تولیدی را به طور رسمی افتتاح کردم.

در آن زمان حدود 50 نفر به صورت دو شیفیت در محیط کارگاه مشغول به کار بودند چون دوزندگان این کارگاه زنان سرپرست خانواده و یا بد سرپرست تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی استان بودند برای آنها خیلی سخت بود که در کارگاه حضور داشته باشند و کار کنند بنابراین با کمک کمیته امداد، وام بانکی را برای این دوزندگان تهیه کردم تا آنها بتوانند چرخ خیاطی بخرند و سفارشات را در منزل خود بدوزند.

 

چرا دوخت این دو محصول را انتخاب کردید؟

با توجه به اینکه خراسان شمالی و شهر بجنورد در مسیر عبور زائران امام رضا قرار دارد، انتخاب اول برای دوزندگی در کارگاهم تولید چادرهای مسافرتی بود البته دوخت این چادرها تا پایان سال 95 به صورت انبوه انجام می شد اما به علت اینکه قیمت پارچه چادرهای مسافرتی بسیار بالا رفت و تقاضا برای خرید چادر مسافرتی خیلی کم شد، تعداد دوخت این محصول را کم کردیم.

پس از آن در سال 88 توانستم قراردادهایی را برای دوخت پیراهن مردانه و چادر مسافرتی با چند شرکت پوشاک در تهران منعقد کنم.

 

زنانی که برای کارگاه شما دوزندگی می کنند تا چه اندازه به دوزندگی مسلط هستند؟

ابتدای آغاز کار به پای کارآوردن بانوان خیلی سخت بود چون آنها باید آموزش می دیدند و من با مدیریت وقت کمیته امداد آقای سبحانی درباره پای کارآوردن مددجویان کمیته امداد برای تولید پوشاک و چادر مسافرتی گفت و گو کردم و ایشان موافقت کردند و بخشی از هزینه های آموزش بانوانی که آمادگی برای کار در این کارگاه را اعلام کرده بودند را پرداختند و من خودم بخشی دیگر از هزینه آموزش به این بانوان را پرداختم.

 

در حال حاضر چند نفر برای کارگاه شما دوزندگی می کنند ؟

ابتدای شروع به کار این کارگاه 35  نفر نیرو برای کارگاهم دوزندگی می کردند و حتی به مرور زمان تعداد آنها به 150 نفر نیرو هم رسید اما تورم و افزایش هزینه های تولید باعث شد که تعداد نیروهایم در این کارگاه را کم کنم.

 

وضعیت حقوق و بیمه تامین اجتماعی آنها چگونه است؟

بیمه کردن این نیروها زمانی امکانپذیر است که آنها در کارگاه مشغول به کار شوند اما نیروهایم در منزل سفارشات کارگاه را می دوزند به همین علت سازمان تامین اجتماعی بیمه آنان در محیط منزل را نمی پذیرد که من بتوانم آنها را بیمه کنم.

از لحاظ حقوق هم هر بانویی هشت ساعت کار مفید را انجام دهد و سفارشات را به موقع تحویل دهد طبق قانون کار حقوقش را دریافت می کند اما عده ای ساعت کمتری کار می کنند و طبق ساعت کار انجام شده حقوق می گیرند.

 

تا به کنون چقدر توانسته اید نظر شرکت های تهرانی طرف قرارداد خود را جلب کنید؟

اول با تولید محصول با کیفیت و تحویل به موقع آنها توانسته ام رضایت شرکت های طرف قرارداد خود را جلب کنیم به طوریک این شرکت ها برای عقد قرارداد با این شرکت پیشقدم بوده اند.

 

با این قیمت مواد اولیه چگونه کارگاه اتان ادامه کار داده است؟

 بهمن و اسفند ماه 97 به طور کلی ضرر دادم ولی امسال یکسری از هزینه ها را به گردن شرکت طرف قراردادم انداختم چون ادامه کار با این قیمت مواد اولیه برای کارگاه من نمی صرفید.

 

برای توسعه کار خود چه کرده اید؟

سه سال قبل بر روی یک طرح کار کردم و از پارسال به این طرح جامع عمل پوشاندم من در قالب این طرح با مدیران کارگاه های تولید پوشاک شهرستان های بجنورد، اسفراین، شیروان و راز و جرگلان گفتگو کردم و از آنها دعوت کردم که در راه اندازی شرکت تامین نیاز پوشاک استان مشارکت کنند.

رویکرد این شرکت آن است که مواد اولیه برای تولید پوشاک را تهیه کند، فروش و بازاریابی محصولات تولیدی سهامداران این شرکت را انجام دهد.

در این شرکت تامین نیاز پوشاک، تمامی تولیدکنندگان پوشاک استان سهامدار هستند و برای این شرکت صندوقی را راه اندازی کرده ایم تا سرمایه این شرکت را از محل سرمایه گذاری سهامداران این شرکت تامین کنیم.

 

هدف اصلی این شرکت چیست؟

تهیه مواد اولیه با کیفیت، تولید پوشاک با کیفیت، کاهش هزینه های جانبی و هزینه تولید همچنین عرضه محصولی با قیمت مناسب برای مشتری، افزایش تیراژ فروش، سودزایی بالا، رقابت با شرکت های تولید پوشاک در بازار داخلی و صادرات محصولات از اهداف راه اندازی این شرکت هستند.

 

این شرکت تامین نیاز پوشاک استان به طور رسمی از کدام سال پروانه فعالیت خود را اخذ کرد؟

آبان ماه سال 97 این شرکت تاسیس شد و تا پایان خرداد ماه امسال نیز فروشگاه عرضه محصولات این شرکت تامین نیاز  در بجنورد راه اندازی خواهد شد.

 

الان این شرکت جدید چند سهامدار دارد؟

در خراسان شمالی 9 کارگاه تولید پوشاک، سهامدار این شرکت تامین نیاز پوشاک استان شده اند و البته 15 شرکت کارگاه دیگر نیز که در استان فعالیت دارند تقاضای عضویت و سهامداری را به این شرکت تامین نیاز ارائه داده اند.

علاوه بر این، امکان خرید سهام توسط دوزندگان کارگاه های سهامدار این شرکت نیز فراهم شده است همچنین د آینده پیشنهاد عرضه فروش سهام برای عموم نیز در مجمع این شرکت به رای گذاشته می شود.

 

این شرکت جدید چگونه کار خواهد کرد؟

هر کارگاه تولیدی پوشاک استان که عضو این شرکت جدید شده است تولید بخشی از خط تولید این شرکت را در کارگاه هایشان بر عهده می گیرند که به طور مثال یک کارگاه پوشاک بچه گانه، یک کارگاه پیراهن مردانه و ... را تولید خواهند کرد.

 

کدام نهاد از قوت گرفتن این شرکت حمایت کرده است؟

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی حامی این شرکت بوده است که ما را در این مسیر حمایت کرده اند.

 

در حال حاضر چه انتظاری از دولت دارید؟

در حال حاضردغدغه تولیدکنندگان پوشاک، تهیه مواد اولیه به قیمت ثابت و ارزان است درحالیکه الان قیمت مواد اولیه برای تولید پوشاک خیلی بالا است همچنین حفظ خط تولید دوزندگی به تامین سرمایه در گردش نیاز دارد که انتظار داریم استاندار و ادارات ذی ربط برای ماندگاری این شرکت جدید ما را  با اعطای تسهیلات ارزان قیمت و یا بلاعوض یاری کنند.

همینطور انتظار داریم که در استان شهرداری ها، بیمارستان و واحدهای صنعتی سفارشات تهیه لباس های مورد نیاز برای مجموعه خود را به این شرکت تولیدی ارائه دهند تا در این زمینه این خط تولید اینگونه حمایت شود و چرخ تولید این شرکت بچرخد.

 

آیا در این اقدام جدید نیروی جدیدی را به کار خواهید گرفت؟

حتما.

 

چه آینده ای را برای این طرح خود پیش بینی می کنید؟

الان فروش پوشاک در لباس فروشی های استان با قیمت بالا عرضه می شود درحالیکه قدرت خرید مردم پایین آمده است، بنابراین وقتی عرضه از کارگاه به صورت مستقیم به مرکز خرید آبیاید قیمت برای مشتری هم کاهش پیدا می کند.

در همین راستا،اولین فروشگاه عرضه محصولات شرکت تامین نیاز پوشاک استان در شهر بجنورد در ابتدای فصل تابستان امسال را بهره برداری می کنیم و پس از آن گام بعدی این شرکت ورود به عرصه صادرات است.

 

ارزیابی مالی و حقوقی این شرکت با کدام نهاد است؟

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان.  

 

درخاتمه زنانی که در کارگاه شما مشغول به کار هستند چه احوالی دارند؟

این بانوان قبل از اینکه در این کارگاه مشغول به کار شوند از لحاظ روحی و روانی شرایط خوبی نداشتند و دچار افسردگی بودند اما آنها با مشغول به کار شدن برای دوزندگی پوشاک، روحیه بهتری برای زندگی پیدا کرده اند.

انتهای پیام/ قهرمانی  

مدال طلای مسابقات قهرمانی کشور سهم بانوی آلیش کار بجنوردی شد

مهناز حمیدی، نائب رئیس هیات کشتی خراسان شمالی اظهار کرد: مسابقات قهرمانی کشوری آلیش بانوان روز گذشته 23 تیر به میزبانی گرگان برگزار شد.

 

حمیدی اضافه کرد: آسیه شجاعی در وزن 75 + که پیش از این در مسابقات جهانی خوش درخشیده بود، موفق به کسب مدال طلای این دوره از مسابقات آلیش بانوان کشور شد.

 

وی ادامه داد: دختران آلیش کار خراسان شمالی در این مسابقات در پنج وزن مختلف به همراه زهرا یزدانی  به عنوان مربی و اینجانب به عنوان سرپرست حضور داشتیم.

 

نایب رییس هیات کشتی استان خراسان شمالی افزود: زینب رضایی در وزن 55 کیلوگرم، سیده فتانه شوقی خبوشان در وزن 60 کیلو گرم، مونا ایزانلو در وزن 65 کیلو گرم، مریم پشام در وزن 70 کیلو گرم، آسیه شجاعی در وزن 75 کیلو گرم، آلیش کاران خراسان شمالی در این دوره از مسابقات حضور داشتند.

 

انتهای پیام/ رحمانی

جلوه ی اقتصاد مقاومتی در تولیدات نمدی بانوی بجنوردی در ایتالیا

مسئله اقتصاد مقاومتی تدبیری هوشمندانه است که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد و مفهومی است که برای مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود در اقتصاد مطرح شد. اقتصاد مقاومتی به دنبال آن است که با کاهش وابستگی ها و تأکید بر مزیت های تولید داخلی و تلاش برای خودکفایی زمینه توسعه و پیشرفت را مهیا سازد.

 

در این بین خانواده در جامعه به عنوان اولین و مهم ترین نهاد اجتماعی در تربیت و پرورش منابع انسانی باید تقویت شوند تا زمینه توسعه اقتصادی در کشور فراهم شود. زنان در خانواده به عنوان عاملان پرورش و رشد نیروی کار می توانند در جریان بهره وری و تولید ملی سهم بسزایی داشته باشند.

شعار سال 97 حمایت از کالای ایرانی است، با توجه به حمایت از تولید داخلی به سراغ یکی از بانوان فعال بجنوردی که به همراه همسرش در شاخه های هنری موفق به ایجاد شغل شده اند به گفتگو پرداخته ایم که در ادامه تقدیم تان می شود:

 

خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟

نرگس حجتی، 34 ساله و دارای مدرک تحصیلی لیسانس اقتصاد بازرگانی هستم.

 

 در چه شاخه های هنری مشغول به فعالیت هستید و کدامیک را به صورت حرفه ای تر ادامه داده اید؟

 در شاخه های مختلف هنری فعالیت می کنیم . به طور خاص و حرفه ای در تولید محصولات نمدی فعال هستم.

 

 

از چه سالی کار در عرصه نمد را آغاز کردید ؟

در عرصه تولید محصولات نمدی از سال 95 مشغول به کار شدیم. ابتدای امر بیشتر  تولیدات مان حول تولید لوازم سیسمونی نوزاد و انواع تزیینات نمدی خانه بود و کم کم کارمان ارتقا پیدا کرد و الان به صورت حرفه ای در این بخش تعداد محصولات مان اضافه شده است.

 

در بخش تولیدات نمدی به جز کیف تولید کالای دیگری را هم دارید؟

انواع محصولات تولیدی مان شامل  کیف، کفش، ست های کیف و شال، کیف و مانتو، ست سیسمونی نوزاد، تزیینات نمدی آشپزخانه، انواع کوسن های نمدی، رومیزی و ... می شود.

 

کارگاه تولیدی یا فروشگاه اختصاصی دارید؟

در حال حاضر در منزل فعالیت می کنیم ،  در مراحل ثبت برندمان هستیم و بعد از آن تا پایان سال 97 کارگاه تولیدی مان را راه اندازی می کنیم.

 

فروش تولیداتان به چه صورت انجام می گیرد؟

عمده فروش محصولاتمان از طریق فضای مجازی انجام می شود و چند وقتی می شود بخشی از کارهایمان را در یکی از فروشگاه های عرضه صنایع دستی بجنورد جهت نمایش و فروش گذاشتیم و بخش دیگری از فروش مان از طریق شرکت در نمایشگاه های مختلف انجام می شود.

 

در چه نمایشگاه هایی شرکت داشته اید، در کدام استان ها؟

بیشترین نمایشگاه هایی که شرکت کردیم در شهرستان بجنورد بوده و سال گذشته هم در نمایشگاه آرتیجیانای میلان ایتالیا شرکت کردیم و تعدادی از محصولاتمان را دراین نمایشگاه عرضه کردیم که با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

 

 

موفق به کسب چه مقام هایی در عرصه هایی هنری تان شده اید؟

در رشته برش ساقه گندم در جشنواره ملی جلوه های رضوی در هنرهای سنتی در سال های 88 و 89 شرکت کردیم ، اثر من شایسته تقدیر شد و آثار همسرم موفق به کسب مقام های دوم و سوم شدند.

 

استقبال از تولیداتتان در نمایشگاه ها چطور بوده است؟

تولید کیف از نمد با این سبک و سیاق برای مردم بسیار جالب است و استقبال بسیار خوبی از کارهایمان شده است، همانطور که مشهود است کیف های ما ترکیبی از مدرنتیه و سنت هستند که در کنار هم تلفیق بسیار زیبایی را ایجاد کرده و برای اکثر مردم جدید و جالب بوده و خوشبختانه نظر اکثریت بازدید کنندگان در نمایشگاه ها رو جلب می کند.

 

برای شروع این کار در ابتدا چه اندازه سرمایه نیاز داشتید؟

شروع کار در منزل سرمایه خیلی زیادی لازم نیست، ولی برای ایجاد کارگاه سرمایه بیشتری لازم است.

 

مواد اولیه مورد نیاز کار شما شامل چه چیزهایی می شود؟

 پارچه های نمدی درجه 1 و انواع پارچه های سنتی مثل جاجیم ، ترمه و پارچه های ترکمنی مواد اولیه اصلی کار ما را تشکیل می دهد، استفاده از انواع پارچه های مرغوب و نمد درجه 1 و ابزار و یراق با کیفیت کمی هزینه های تولید را بالا می برد ولی در نهایت کاری با کیفیت بسیار بالا تولید می شود که نظر  اکثریت را جلب می کند.

 

 

مواد اولیه را از کدام استان یا شهر تهیه می کنید؟

عمده مواد اولیه مان  را از شهرهای تهران و مشهد خرید می کنیم.

 

موفق به ایجاد شغل برای چند نفر شده اید؟

در حال حاضر 3 نفر مشغول به کار هستیم.

 

در رابطه با بحث اقتصاد مقاومتی و تولید و حمایت از کالای ایرانی آیا برنامه ای دارید که فروشگاهی یا کارگاهی برای کارتان ایجاد کنید؟ و تعداد افراد بیشتری را مشغول به کار کنید؟

حتما، با توجه به اینکه در حال ثبت برندمان هستیم و استقبال از کارمان بسیار زیاد بوده و لازم است که حجم تولید را برای پوشش همه تقاضاها افزایش دهیم و تولید بیشتر نیاز به ایجاد کارگاه تولیدی افزایش نیروها دارد.

 

از مشکلات کاریتان بگویید؟

با توجه به اینکه در منزل مشغول به کار هستیم مشکل خاصی نداریم، ولی برای ایجاد کارگاه و گسترش تولید نیاز به مکان داریم که با توجه به سرمایه زیادی که برای اجاره مکان مناسب مورد نیاز است هنوز موفق به ایجاد کارگاه نشدیم.

 

 

قیمت کیف هایتان در چه رنج قیمتی است؟

قیمت کیف ها از 15 هزار تومان شروع می شود و تا 150 هزار تومان هم کیف تولید می کنیم.

 

حمایت میراث فرهنگی از شما چگونه بوده است؟

اداره کل میراث فرهنگی از ما و کارهایمان حمایت قابل توجهی داشته است، هم در رشته محرق که انواع تابلوهای برش ساقه گندم را تولید می کنیم و هم در زمینه محصولات نمدی که به تازگی مشغول به کار شده ایم حمایت های خوبی داشته است. معرفی کارهایمان ، اعزام به نمایشگاه های مختلف داخلی و خارجی از جمله این حمایت ها بوده که نقش موثری در شناساندن آثار و کارهایمان به مردم داشته است.

 

سخن آخر: از مدیر کل محترم میراث آقای سویدانلویی و معاون شان آقای عابدی که همیشه همراه ما بودند تقدیر و تشکر ویژه دارم.

 

انتهای خبر/ رحمانی

 

حدیث روز

 

 

 

 آرشیو

معرفی کتاب


"دختر شینا"

 

ادامه مطلب